Staff List 2017-2018

Senior Leadership Team

Mr Neil McNeil - Rector
Mr Ken Currie - Depute Head S1
Mrs Alison Brawley - Depute Head S2
Mr Steven McGuckin - Depute Head S3
Mrs Tara Woods - Depute Head S4
Mr Andrew Booth - Depute Head S5/6
Ms Lynn Newton - Business Manager

Art Department

Ms Roisin Gilhooly (PT)
Mrs Mairi Morton
Mr Chris Foy
Mrs Rachelle Page
Mrs Gillian Rose
Ms Shirley Taylor

Biology Department

Mrs Jennifer Ramsay-Service (PT)
Miss Fiona Campbell
Ms Lauren King
Dr Calum MacLeod
Mrs Kerry McBride 
Dr Linsey Rose
Mrs Lesley Scott
Mrs Claire Shaw

Business Education Department

Miss Carol-Anne Murray (PT)
Mrs Suzanne Maclennan
Miss Simone Purvis
Mrs Gina Wilson

Chemistry Department

Mr John Walsh (PT)
Miss Natalie Mackay
Dr Andrew Ross
Mr David Scott

Computing Department

Mr John Mason (PT)
Mr Neil Dunning
Mr Derek Shearer
Mrs Kerry Telford
Mr John McGee

Design & Technology Department

Mr Steven Robertson (PT)
Mrs Katie Brown
Mr Eric Buys
Miss Samantha Carnie
Mr Ken Currie (Depute Head)
Miss Kirsty Dick
Miss Miriam Foley
Mr Giorgio Giove
Mrs Tracey Mitchell
Mrs Morag Riley

Drama Department  

Mrs Claire Slade (PT)
Mr Andrew Booth (Depute Head)
Ms Claire Cameron
Ms Audrey Rankin 

English Department

Mr Peter Finnigan (PT)
Mrs Andrea Whyte (PT Literacy)
Mrs Anne Allan
Mr Andrew Burnett
Mrs Jennifer Cairney
Mr Stephen Chalmers
Mrs Wendy Gray
Miss Jane Hutchison
Ms Clare Lynch
Miss Karen Rollo
Ms Fozia Stalker
Mrs Janice Williamson
Mr Colin Wylie

Home Economics Department

Mrs Zoe Farmer (PT)
Mr Stephen Bush
Miss Jodie Cura
Miss Amy Grigor
Mrs Tara Woods (Depute Head)
Miss Lisa Wishart

Mathematics Department

Mrs Jackie Fleming (PT)
Ms Karen Miller (PT Numeracy)
Mr Till Soltesz (PT Numeracy)
Miss Ashley Bradley
Miss Belinda Evans
Mrs Kristina Lloyd
Mr Gavin McLaren
Ms Lynn Philp
Mrs Lorraine Thomson

Modern Languages Department

Mr Richard Leslie (PT)
Mrs Lesley-Ann Bennett
Mrs Sarah Brown
Mrs Jennifer Fenelon
Mrs Sandra Low
Mrs Laura Trewartha
Miss Michaela Walker

Music Department

Mr Alastair Harlow (PT)
Miss Linzi Charnley
Mrs Alison Normand

Instrumental Teachers

Mr Stuart Anderson
Mr Neil Cameron
Mr Kenneth Clarke
Mr Angus Cuthbertson
Mrs Karen Denison
Mr Alex MacDonald
Mrs Nicky McLaughlin
Mrs Nicola Morrison
Miss Elizabeth Webster

Physical Education Department

Miss Mairi Dalgarno (PT)
Mr William Thomson
Miss Krystina Garden
Mrs Gail Hand
Mr James Hand
Mr Sam Linton
Mr Steven McGuckin (Depute Head)
Mr Keith McKenzie

Physics Department

Mr John Goodman (PT)
Mrs Alison Brawley (Depute Rector)
Mr Adam Cybulski
Miss Rebecca Darlington
Mr Stuart Holland
Mrs Katrina Kelly

Pupil Support Department

Ms Zoe Wragg (PT)
Mrs Louise Sahw (PT Inclusion)
Mr Scott Clunie 
Mrs Yvonne Ferguson

Religious & Moral Education Department

Miss Jo-Ann Donnelly
Mrs Clare Williams

Social Subjects Department

Mr John Airlie (PT)
Miss Katrina McFarlane
Mr Phil Clark
Miss Deonne Currie
Mrs Amy Lax
Mrs Clare Logan
Ms Karen McLean
Mrs Gill Mearns
Mr Joseph O’Donnell

Department of Additional Support

Mrs Anne Marie McMorrin (PT)
Mr Gregor MacDonald (PT)
Mrs Patsy Wright-Davies (PT)
Mrs Lindia Aitken
Mrs Claire Chalmers
Mrs Nicola Clayton-Robertson
Mrs Gabrielle Doig
Mrs Gail Doig
Mrs Lynn Haldane
Mrs Marian Laing
Mrs Lisa Murray
Mrs Pamela Robson
Admin & Clerical Staff
Mrs Ros Scott (Acting Admin Co-ordinator)
Ms Alison Carruthers (Clerical Officer)
Miss Sharon Cunningham (Clerical Officer)
Mrs Louise Gilroy (Clerical Assistant)
Miss Denise McGregor (Clerical Assistant)
Mrs Jackie McNulty (Clerical Officer)
Mrs Sharon Thomson (Clerical Officer)
Pupil Support Assistants (Main School)
Mrs Tracy Anderson
Mrs Elaine Birse
Mrs Carolyn Bryan
Mrs Mags Halliday
Mr Geoff Huijer
Mrs Jackie Killin
Mrs Dawn MacGregor
Mrs Katrina McLeod
Mrs Kirsteen Wright

Pupil Support Assistants (DAS)

Mrs Janet Baillie
Mrs Lesley Brand
Mrs Lynn Burns
Mrs Mary Clark
Mrs Eileen Close
Mrs Jacqueline Cruden
Mrs Mandy Ellis
Mrs Jane Gear
Miss Amanda Gear
Mr Tom Hunter
Ms Aileen Manson
Mrs Caroline McCallum
Mrs Diana McDermott
Mrs June McNab
Mrs Susan Mayhew
Mrs Martha Mill
Mrs Linda Ness
Mrs Carolann Paterson
Mrs Michelle Reid
Mrs Elaine Webster

Classroom Support Assistant

Mrs Pauline Barrowman

Information Centre

Mrs Wendy O’Donnell (Librarian)

Support Services Co-ordinator

Mrs Margaret Johnstone

Technicians

Mr Gordon Mathieson (Senior)
Mr Edward Doig
Mr Brian Murphy
Mr Ross Paterson

Janitors

Mr Paul Steel (Senior)
Mr Raymond Chapman
Mr Andrew Harley

Trade Unions & Professional Association Representatives

Mrs Lindia Aitken (EIS)
Mr Derek Shearer (EIS)
Mr Pete Finnigan (NASUWT)
Mr John Mason (SSTA)