Balwearie High School

Staff List 2019-2020

Senior Leadership Team

Mr Neil McNeil - Rector
Mr Ken Currie - Depute Head S1
Mrs Alison Brawley - Depute Head S2
Mr Steven McGuckin - Depute Head S3
Mrs Tara Woods - Depute Head S4
Mr Andrew Booth - Depute Head S5/6
Mr David Trowell - Business Manager

Art Department

Mr Alastair Harlow (PTC)
Ms Kate McGladdery (PTC)
Ms Roisin Gilhooly 
Mr Chris Foy
Ms Abbie Neave
Mrs Rachelle Page
Mrs Gillian Rose
Ms Shirley Taylor

Biology Department

Mrs Jennifer Ramsay-Service (PT)
Mrs Fiona Barr
Dr Calum MacLeod
Mrs Kerry McBride 
Ms Claire Moffat
Dr Linsey Rose
Mrs Claire Shaw

Business Education Department

Ms Gwyneth Meadows (PTC)
Miss Jennifer Roslender
Miss Simone Purvis
Mrs Gina Wilson

Chemistry Department

Mr John Walsh (PTC)
Ms Caitlin Brown
Mrs Jane Henry
Miss Natalie MacKay (Maternity)
Dr Andrew Ross
Mr David Scott
Mr Chris Stair

Computing Department

Ms Gwyneth Meadows (PTC)
Mr John Mason 
Mr John McGee
Mr Derek Shearer

Design & Technology Department

Mr Steven Robertson (PT)
Mrs Katie Brown
Miss Samantha Carnie
Mr Ken Currie (Depute Head)
Miss Kirsty Dick (Maternity)
Miss Miriam Foley
Mr Giorgio Giove
Mrs Tracey Mitchell
Mrs Morag Riley
Mr Eric Williamson

Drama Department  

Mr Alastair Harlow (PTC)
Ms Kate McGladdery (PTC)
Mr Andrew Booth (Depute Head)
Ms Claire Cameron
Ms Aimee Watt

English Department

Mr Peter Finnigan (PT)
Mrs Andrea Whyte (PT Literacy)
Mrs Anne Allan
Mr Andrew Burnett
Mrs Jennifer Cairney
Mr Stephen Chalmers
Mrs Wendy Gray
Miss Jane Hutchison
Ms Clare Lynch
Miss Karen Rollo
Ms Fozia Stalker
Mrs Janice Williamson
Mr Colin Wylie

Home Economics Department

Mrs Zoe Farmer (PT)
Miss Jodie Cura
Miss Amy Grigor
Miss Amy Martyn
Mrs Tara Woods (Depute Head)
Ms Emma Wylie

Mathematics Department

Mrs Jackie Fleming (PT)
Ms Karen Miller (PT Numeracy)
Mr Till Soltesz (PT Numeracy)
Miss Belinda Evans
Mrs Caroline Foy
Mrs Ashley Green (Maternity)
Mrs Kristina Lloyd
Mr Gavin McLaren
Ms Eleanor Porte
Miss Katarina Svrckova
Mrs Hazel Thomson
Mrs Lorraine Thomson (Maternity)

Modern Languages Department

Mr Richard Leslie (PT)
Mrs Sarah Brown
Mrs Jennifer Fenelon
Miss Carina Lafferty
Mrs Sandra Low
Mrs Laura Trewartha
Miss Michaela Walker

Music Department

Mr Alastair Harlow (PTC)
Ms Kate McGladdery
Miss Linzi Charnley
Ms Emma Douglas
Ms Elena Henderson
Mrs Alison Normand

Instrumental Teachers

Mr Stuart Anderson
Mr Paul Brown
Mr Kenneth Clarke
Mr Angus Cuthbertson
Mrs Karen Denison
Mr Gavin Fraser
Ms Lizzy Furness
Mrs Nicky McLaughlin
Mrs Nicola Morrison
Ms Sarah Muir

Physical Education Department

Mr William Thomson (Acting PT)
Mrs Gail Hand
Mr James Hand
Mr Sam Linton
Mr Steven McGuckin (Depute Head)
Mr Keith McKenzie
Ms Rachel Travers

Physics Department

Mr John Walsh (PTC)
Mrs Alison Brawley (Depute Rector)
Miss Rebecca Darlington
Mr Stuart Holland
Mrs Katrina Kelly

Pupil Support Department

Mr Scott Clunie (Acting PT)
Ms Zoe Wragg (PT - Maternity Leave)
Ms Jennifer Cairney
Mrs Yvonne Ferguson (PTG)
Mrs Jenny MacLaren (PTG)

Religious & Moral Education Department

Mr John Airlie (PTC)
Mrs Clare Williams

Social Subjects Department

Mr John Airlie (PTC)
Miss Katrina McFarlane (PT)
Mr Phil Clark
Miss Deonne Currie
Mr Iain Hannah
Mrs Amy Lax
Mrs Clare Logan
Ms Karen McLean
Mrs Gill Mearns
Mr Joseph O’Donnell
Miss Eilidh Sinclair

Department of Additional Support

Mrs Anne Marie McMorrin (PT)
Mr Gregor MacDonald (PT)
Mrs Patsy Wright-Davies (PT)
Mrs Lindia Aitken
Mrs Claire Chalmers
Mrs Nicola Clayton-Robertson
Mrs Gabrielle Doig
Mrs Gail Doig
Mrs Anna Ferguson
Mrs Lynn Haldane
Mrs Stephanie Hay
Mrs Marian Laing
Mrs Pamela Robson
Mrs Elaine Wallace (Career Break)
Ms Rebecca Wilkie

Admin & Clerical Staff

Mrs Ros Scott (Acting Admin Co-ordinator)
Mrs Heather Baillie (Clerical Officer)
Ms Alison Carruthers (Clerical Officer)
Miss Sharon Cunningham (Clerical Officer)
Ms Daniella Gallo (Clerical Assistant)
Mrs Louise Gilroy (Clerical Assistant)
Mrs Deborah McLeod (Clerical Assistant)
Mrs Deivija McLeod (Clerical Assistant)
Mrs Gayle Thomson (Clerical Assistant)
Mrs Sharon Thomson (Clerical Officer)

Pupil Support Assistants (Main School)

Mrs Ana Amores
Mrs Tracy Anderson
Mrs Carolyn Bryan
Mr Matthew Greig
Mrs Mags Halliday
Mrs Amber Izatt
Mrs Jackie Killin
Mrs Dawn MacGregor
Mrs Katrina McLeod
Mrs Kirsteen Wright

Pupil Support Assistants (DAS)

Mrs Lesley Brand
Mrs Lynn Burns
Mrs Eileen Close
Mrs Jacqueline Cruden
Mrs Mandy Ellis
Mrs Sona Gauld
Miss Amanda Gear
Mrs Jane Gear
Mr Tom Hunter
Mrs Caroline McCallum
Mrs June McNab
Mrs Susan Mayhew
Mrs Martha Mill
Mrs Linda Ness
Mrs Carolann Paterson
Ms Gail Preston
Mrs Michelle Reid
Mrs Elaine Webster

Classroom Support Assistant

Mrs Pauline Barrowman

Information Centre

Mrs Wendy O’Donnell (Librarian)

Support Services Co-ordinator

Mrs Margaret Johnstone

Technicians

Mr Gordon Mathieson (Senior)
Mr Edward Doig
Mr Brian Murphy
Mr Ross Paterson

Janitors

Mr Paul Steel (Senior)
Mr Raymond Chapman
Mr Andrew Harley
Mr Duncan Payne

Trade Unions & Professional Association Representatives

Mrs Lindia Aitken (EIS)
Mr Derek Shearer (EIS)
Mr Pete Finnigan (NASUWT)
Mr John Mason (SSTA)